Ви є тут

Як правильно вибрати припій?

28.10.2021
припой

Щоб зайнятися пайкою, мало мати паяльник, доведеться ще купити й припій з флюсом.

У цій статті ми розповімо, що такий припій і флюс, і яка їхня роль в процесі пайки.

Яким буває припій?

Припій — це сплав легкоплавких металів, до складу якого зазвичай входить олово. Однак, оскільки це дорогий метал, замість нього часто додають дешевший свинець.

Як визначити на око кількість свинцю в припої? Чим більше цього металу в сплаві, тим він темніше.

У припоїв різних видів різні маркування, які виглядають як поєднання букв і цифр. Починаються вони з літери П, що означає — припій, далі, наприклад, С — свинець, О — олово. Так, маркування найпоширенішого припою — ПОС-61. Цифри в кінці — це процентний склад олова в цьому сплаві.

Далі, припої діляться на тверді та м'які. Останні плавляться до +450 градусів, відповідно, перші при температурі від 450 і вище та для пайки електричним паяльником не годяться.

Як вже було сказано, найпопулярніший у користувачів припій — ПОС 61 або "третник", оскільки ⅓ його складу — свинець. ПОС-61 підходить для пайки деталей з міді, бронзи, латуні та широко використовується в побуті.

Яким буває флюс?

Флюс  додатковий компонент, який використовується для видалення з поверхні елементів пайки оксидів і для поліпшення плинності припою по поверхні металу. І якщо ви хочете, щоб пайка вийшла якісною, то без використання флюсу вам не обійтись.

Що входить до складу найпоширеніших флюсів? В першу чергу каніфоль, спеціально оброблена смола хвойних дерев. При температурі 50 градусів вона стає м'якою, а при +250 —  кипить.

Що ще потрібно знати про каніфоль?

  • вона гідролізується при контакті з атмосферною вологою;

  • основна складова каніфолі - 90% абієтинової кислоти;

  •  каніфоль, що залишилася в місці пайки призводить до окислення металу;

  • гідролізована каніфоль збільшує свою провідність і може впливати на роботу надчутливої ​​електроніки.

 Існує також композиція з припою та флюсу — тиноль (паяльна паста). Такий препарат найчастіше використовують при пайці в важкодоступних місцях. Тиноль наносять на місце пайки та прогрівають паяльником. В результаті виходить красиво та якісно. Така паста особливо зручна, якщо у вас відсутній досвід роботи з паяльником.

Як правильно вибрати припій?

Головне, на що слід звернути увагу при купівлі припою — це його склад. Так, припій може бути свинцевим і безсвинцевим. А також слід звертати увагу на число в абревіатурі, що вказує на кількість олова.

Далі, якщо вибирати між свинцевим і безсвинцевим, то другий, звичайно, краще, але при цьому він і дорожче.

Що стосується якості сплаву, то вона і в свинцевому, і безсвинцевому припоях однакова.

До відома, з 2006 р. в промисловому виробництві використання свинцевих припоїв через шкоду для здоров'я робітників заборонено.

Якщо вас цікавить склад і якість конкретного припою, ви завжди можете проконсультуватися з кваліфікованими менеджерами магазину Ellectronoff, де завжди великий асортимент будь-яких припоїв за найдоступнішими цінами.